Młodopolski Kraków

 

Przełom XIX I XX wieku to okres, który wyraźnie zaznaczył się w Krakowie powodując, że to właśnie Kraków stał się stolicą Młodej Polski.

Secesyjne ornamenty krakowskich budowli, witraże zrobione w tym stylu, secesyjne wnętrza np. kawiarnia Jama Michalika, to ślady jednego z tych stylów, który do dziś jest bezbłędnie rozpoznawalny i urzeka swoją niezwykłością, a łączy się z młodopolskim Krakowem.

Dlatego można zwiedzając Kraków wybrać się szlakiem secesji.

 

Może jednak najważniejsze jest to, że Kraków to miasto, z którego wywodzili się, lub z którym byli związani ci twórcy, którzy w okresie Młodej Polski odegrali czołową rolę Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Jan Stanisławski.

Dlatego zwiedzając młodopolski Kraków mamy do wyboru:

 

Szlak Stanisława Wyspiańskiego.

Stanisław Wyspiański, który urodził się w Krakowie i w tym mieści przeżył swoje krótkie, 38-letnie, życie, to jeden z najwybitniejszych i z pewnością najwszechstronniejszych polskich artystów.

W Krakowie zwiedza się miejsca związane z życiem artysty ale można również obcować z jego dziełami czy to w Muzeum Kamienica Szołayskich ukazująca wystawę Zawsze Młoda! Polska, czy w kościele Franciszkanów, a duch „Wesela” wciąż unosi się w Rydlówce – tej udostępnianej turystom – chacie w Bronowicach.

 

Młodopolska cyganeria.

Tu, jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania, będzie kawiarnia Jama Michalika. To właśnie tam można zrozumieć znaczenie krakowskich kawiarni zapełnionych na przełomie wieków przez inteligencję, urzędników i artystów. Zwiedzając tę kawiarnię mamy okazję dowiedzieć się o znaczeniu prasy, teatru, szkoły, sztuk pięknych i kabaretów w życiu Polaków przełomu XIX i XX w.

Kukiełki i szopka w kawiarni Jama Michalika jednoznacznie kojarzą się z jednym z pierwszych kabaretów w Polsce – kabaretem Zielony Balonik.

 

Józef Mehoffer i jego dzieła.

W Krakowie w domu, gdzie wraz z rodziną mieszkał Józef Mehoffer, zostało utworzone muzeum tego artysty. Oczywiście twórczość Józefa Mehoffera obejmuje okres znacznie dłuższy niż jego rówieśnika i kolegi Stanisława Wyspiańskiego (Józef Mehoffer zmarł w 1946 roku, a Stanisław Wyspiański w 1907 roku) jednak początki pracy twórczej Mehoffera przypadały na gorący okres fin de siècle-u dlatego warto zwrócić uwagę i na tego artystę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.