Historia, sztuka, folklor, technika czyli krakowskie muzea

 

W Krakowie jest wiele interesujących muzeów i nawet Ci, którzy nie przepadają za zwiedzaniem takich obiektów mogą znaleźć coś, co ich zainteresuje.

W muzeach oferuje się zwiedzanie wystaw z przewodnikiem muzealnym aczkolwiek w wielu z nich nie trzeba zamawiać dodatkowego przewodnika, gdyż oprowadzać może również przewodnik miejski mający odpowiednie uprawnienia.

 

Oprowadzam po krakowskich muzeach takich jak:

  • Zamek Wawelski np.: komnaty z arrasami, skarbiec i zbrojownia
  • Dama z gronostajem jedyny w Polsce obraz Leonardo da Vinci
  • Podziemia Rynku trasa turystyczna
  • Sukiennice: Galeria malarstwa polskiego z XIX wieku
  • Muzeum Szołayskich z czasową wystawą Zawsze Młoda! Polska i Szufladą Wisławy Szymborskiej
  • Kamienica Hipolitów XIX w. dom mieszczański
  • Stara Synagoga -tradycje Żydów polskich
  • Fabryka Schindlera: wystawa Kraków czasu wojny i  okupacji 1939-45
  • Dom Jana Matejki (muzeum biograficzne)
  • Zamek w Pieskowej Skale

Zachęcam do zwiedzania tych muzeów ze mną.

 

Zwiedzając muzea jest się podporządkowanym zasadom przez nie ustalonym (przewodnik Kraków nie ma wpływu na ceny wejścia, biletów, zasady rezerwacji). W wielu muzeach grupa turystów (jak np. wycieczka) nie może wejść i zwiedzać bez przewodnika oprowadzającego.

Zgłaszając chęć zwiedzania danego muzeum można podać nazwisko przewodnika z zastrzeżeniem, że prosi się by to on oprowadzał a nie narzucony przewodnik muzealny.

Służę pomocą w opracowaniu programu zwiedzania i doradzę, które muzeum warto włączyć do programu danej wycieczki lub w zależności od zainteresowań zwiedzić w własnym zakresie w ramach wolnego czasu

Proszę o kontakt w sprawie zwiedzania muzeów i wtedy wyjaśnię, co robić w konkretnej sytuacji.

 

Zbiory krakowskich muzeów.

W krakowskich muzeach można odnaleźć dzieła sztuki europejskiej, jak i poznać polską sztukę od średniowiecza aż po współczesność. To właśnie Muzeum Narodowe w Krakowie z jego licznymi oddziałami gromadzi te skarby.

O bogactwie kultury polskiej i jej różnych aspektach niech świadczy również Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Archidiecezjalne

Bogactwo i różnorodność kultury i zwyczajów dawnej Rzeczpospolitej ukazują również dwie Galerie w Pałacu Biskupa Ciołka Sztuka Dawnej Polski XII-XVIII Galeria sztuki cerkiewnej dawnej Rzeczpospolitej lub Stara Synagoga ukazująca kulturę i zwyczaje Żydów polskich.

Kraków może się poszczycić posiadaniem muzeów o charakterze technicznym z Muzeum Lotnictwa i Muzeum Inżynierii Miejskiej na czele.

Na pewno ciekawą propozycją jest wizyta w Muzeum Fotografii lub krakowskim Muzeum Przyrodniczym.

Możliwość komentowania jest wyłączona.